WOPR ORGANIZUJE
Szkolenie na patent Sternika Motorowodnego oraz Licencje na holowanie narciarza.
Wymagania na patent Sternika:
• Ukończone 14 lat,
• Zdanie egzaminu na stopień motorowodny
Uprawnienia:
• Prowadzenie jachtów motorowych po wodach śródlądowych,
• Prowadzenie jachtów motorowych o długości kadłuba do 12m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2Mm od brzegu w porze dziennej,
• Osoby w wieku poniżej16 roku życia mogą realizować swoje uprawnienia na jachtach motorowych o mocy silnika do 60KW
Wymagania na Licencje na holowanie narciarza:
• Ukończone 18 lat,
• Posiadany patent sternika
Koszt szkolenia na patent i licencje wynosi po 550 zł.( dla uczniów, studentów, służb mundurowych 500 zł.)
Bliższych informacji można uzyskać u Instruktora pod nr.tel. 609-690-645
INFORMUJEMY
BIURO WOPR WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO
W MIESIĄCU WRZEŚNIU
BĘDZIE CZYNNE W NASTEPUJĄCO:
poniedziałki 8:00-14:00
wtorki 8:00-16:00
środy 8:00-14:00
czwartki 8:00-16:00
piątki 8:00-14:00
Przypominamy, że ratownicy, którym termin ważności zaświadczenia KPP upłynął po 14 marca 2020 roku posiadają status ratownika do 60 dni od dnia, w którym odwołane zostaną stany epidemii lub zagrożenia epidemicznego.
Niestety osoby, którym ważność zaświadczenia skończyła się przed 14 marca 2020 roku i nie zdążyły złożyć egzaminu (z uwagi np. na odwołane szkolenia) nie podlegają pod ten przepis i nie są ratownikami (a więc i ratownikami wodnymi) w rozumieniu ustawy.
Uwaga – mamy więc czas do 60 dni po epidemii na podejście do recertyfikacji aby nie stracić ciągłości uprawnień. Lecz czy na pewno…
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wystąpiło do Ministra Zdrowia z prośbą o szczegółową interpretację zapisów „covidowej” ustawy oraz dokonania ewentualnych zmian w przepisach regulujących ważność zaświadczeń KPP i dających możliwość podejścia do egzaminu tzw. „recertyfikacyjnego” bez konieczności odbywania pełnego 66-godzinnego kursu.
Przypominamy, że po znowelizowaniu w dniu 3 grudnia 2019 roku rozporządzenia w sprawie kursu KPP, zgodnie z zapisami §4 ust. 2 pkt. 2 do egzaminu tzw. „recertyfikacyjnego" może przystąpić ratownik wyłącznie w okresie ostatnich trzech miesięcy ważności posiadanego zaświadczenia. Czy nasze zaświadczenia są nadal ważne? Czy też jesteśmy ratownikami na specjalnych zasadach bez ważnych w tym okresie zaświadczeń? Czy musimy przechodzić pełny kurs? Oczekujemy na odpowiedź.
KPP – INTERPRETACJA SZCZEGÓŁOWA
W dniu 8 stycznia 2020 roku Minister Zdrowia wydał interpretację znowelizowanych zapisów rozporządzenia w zakresie możliwości przystąpienia ratowników do egzaminu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy bez konieczności ponownego ukończenia kursu kpp (tzw. recertyfikacji).
Jednocześnie przypominamy, że: 1) zgodnie z § 10 a rozporządzenia po zmianach dokumentację ze szkolenia i egzaminowania należy przechowywać przez 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym został przeprowadzony egzamin 2) zgodnie z § 2 rozporządzenia zmieniającego [cytat] „do kursów, których program został zatwierdzony przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia (30 grudnia 2019 r. – przyp. WOPR), stosuje się wymagania określone w przepisach dotychczasowych.”
|