Deprecated: Function eregi() is deprecated in /home/adremch/domains/wopr.pomorskie.pl/public_html/maincore.php on line 18 WOPR Województwa Pomorskiego - News
Nasi partnerzy:













Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
PRACA BIURA W M-CU LIPCU 2020

INFORMUJEMY


W MIESIĄCU LIPCU BIURO WOPR WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

BEDZIE CZYNNE W NASTEPUJĄCYCH DNIACH

2,6,13,14,15,16,17,20,23,27,30 w godz. 9:00-16:00

INFORMACJE O RECERTYFIKACJI KPP

Przypominamy, że ratownicy, którym termin ważności zaświadczenia KPP upłynął po 14 marca 2020 roku posiadają status ratownika do 60 dni od dnia, w którym odwołane zostaną stany epidemii lub zagrożenia epidemicznego.
Niestety osoby, którym ważność zaświadczenia skończyła się przed 14 marca 2020 roku i nie zdążyły złożyć egzaminu (z uwagi np. na odwołane szkolenia) nie podlegają pod ten przepis i nie są ratownikami (a więc i ratownikami wodnymi) w rozumieniu ustawy.
Uwaga – mamy więc czas do 60 dni po epidemii na podejście do recertyfikacji aby nie stracić ciągłości uprawnień. Lecz czy na pewno…

 

 

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wystąpiło do Ministra Zdrowia z prośbą o szczegółową interpretację zapisów „covidowej” ustawy oraz dokonania ewentualnych zmian w przepisach regulujących ważność zaświadczeń KPP i dających możliwość podejścia do egzaminu tzw. „recertyfikacyjnego” bez konieczności odbywania pełnego 66-godzinnego kursu.
Przypominamy, że po znowelizowaniu w dniu 3 grudnia 2019 roku rozporządzenia w sprawie kursu KPP, zgodnie z zapisami §4 ust. 2 pkt. 2 do egzaminu tzw. „recertyfikacyjnego" może przystąpić ratownik wyłącznie w okresie ostatnich trzech miesięcy ważności posiadanego zaświadczenia. Czy nasze zaświadczenia są nadal ważne? Czy też jesteśmy ratownikami na specjalnych zasadach bez ważnych w tym okresie zaświadczeń? Czy musimy przechodzić pełny kurs? Oczekujemy na odpowiedź.

ZMIANY W RECERTYFIKACKI KPP

KPP – INTERPRETACJA SZCZEGÓŁOWA


W dniu 8 stycznia 2020 roku Minister Zdrowia wydał interpretację znowelizowanych zapisów rozporządzenia w zakresie możliwości przystąpienia ratowników do egzaminu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy bez konieczności ponownego ukończenia kursu kpp (tzw. recertyfikacji).
Zgodnie z zapisami
§ 4 ust. 2 pkt. 2 ratownik będący zatrudniony, pełniący służbę lub będący członkiem jednostki współpracującej z systemem może przystąpić do recertyfikacji wyłącznie w okresie ostatnich trzech miesięcy ważności posiadanego zaświadczenia.
Oznacza to, że wcześniej – gdy zaświadczenie ma ważność ponad trzy miesiące – ratownik do takiego egzaminu nie może zostać dopuszczony, natomiast po utracie ważności zaświadczenia musi ponownie uczestniczyć w całym kursie kpp aby móc złożyć egzamin.
Prosimy zwrócić uwagę na te szczegóły gdyż zaświadczenia wydane po egzaminach, do których złożenia kandydaci nie byli uprawnieni mogą zostać podważone jako dokumenty wydane niezgodnie z prawem, a do odpowiedzialności pociągnięci przewodniczący komisji egzaminacyjnych oraz kierownicy organizatorów kursów.

Jednocześnie przypominamy, że:

1) zgodnie z § 10 a rozporządzenia po zmianach dokumentację ze szkolenia i egzaminowania należy przechowywać przez 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym został przeprowadzony egzamin

2) zgodnie z § 2 rozporządzenia zmieniającego [cytat] „do kursów, których program został zatwierdzony przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia (30 grudnia 2019 r. – przyp. WOPR), stosuje się wymagania określone w przepisach dotychczasowych.”

INFORMACJA Z MINISTERSTWA ZDROWIA

SKŁADKA NA ROK 2020


Składka członkowska na rok 2020 wynosi 50,00

mozna wpłacić na konto bankowe nr 58 1020 1811 0000 0402 0120 3587

lub osobiście gotówką w siedzibie biura.

Przy opłacaniu składki proszę mieć ze sobą aktualne zaświadczenie KPP i identyfikator członka organizacji.

UPRAWNIENIA RATOWNICZE WOPR

U W A G A   R O D Z I C E

WODNE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO WRAZ Z JEDNOSTKAMI WCHODZĄCYMI W JEGO STRUKTURY

JEST JEDYNĄ ORGANIZACJĄ RATOWNICZĄ  DO WYDAWANIA UPRAWNIEŃ NA TERENIE WOJEWÓZTWA POMORSKIEGO UPRAWNIEŃ WOPR-OWSKICH.
UPRAWNIENIA DOTYCZĄ MŁODSZEGO RATOWNIKA WOPR, RATOWNIKA WOPR, RATOWNIKA WOPR PŁYWALNI, RATOWNIKA WOPR ŚRÓDLĄDOWEGO i RATOWNIKA WOPR MORSKIEGO.

UPRAWNIENIA SĄ ZGODNE Z INSTRUKCAJMI TYCH STOPNI ZARZĄDU GŁÓWNEGO WOPR.

W związku w wieloma zapytaniami informujemy, że uprawnienia stopni wyżej wymienionych,

WYDAWANYCH PRZEZ INNE PODMIOTY RATOWNICZE,

nie są uznawane przez ZG WOPR i naszą jednostkę.

Potwierdzeniem prawidłowo wydanych dokumentów są legitymacje z serii A ....... oraz żółty identyfikator wystawianY przez ZG WOPR na wniosek WOPR Woj. Pom.

Marek Koperski